کاربرد لحن برند

کاربرد لحن برند
برندینگ

کاربرد لحن برند

منظور از لحن برند

کاربرد لحن برند

جهت درک کاربرد لحن برند باید منظورمان از لحن برند مشخص باشد. وقتی از تن صدای برند یا لحن برند صحبت می‌کنیم منظورمان فقط محتوا نیست بلکه چگونگی بیان آن نیز مطرح می‌شود. برای اینکه بتوانید به لحن مناسبی برسید باید علاوه بر بکارگیری کلمات درست، توانایی قرار دادن صحیح آن‌ها در کنار یکدیگر را نیز داشته باشید و بتوانید با ریتم صحیحی جملات را در کنار یکدیگر قرار بدهید. معمولا در دنیای کسب و کار ما نیازی به صحبت‌های گفتاری نداریم و سرو کار ما با مطالب نوشتاری می‌باشد.

 

برندسازی = بازاریابی

ذکر این نکته نیز لازم است که هنر بازاریابی، هنر برندسازی بوده است. در صورتی که برند نباشید تنها به کالای تبدیل می‌شوید و در این شرایط مهم ترین فاکتور قیمت به شمار می‌رود و کسی که بتواند ارزان تر بفروشد برنده خواهد بود. لحن برند می‌تواند در چگونگی شکل‌گیری برند شما در ذهن مشتریان تاثیر زیادی داشته باشد که سعی کرده‌ایم در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم.

زبان برند

آنچه را به عنوان زبان برند می‌شناسیم که در حقیقت شامل اصطلاحات و عبارت‌ها و کلمات می‌باشد که یک موسسه یا شرکت برای توصیف در مورد محصولات و خدماتش از آنها استفاده می‌نماید. زبان برند در مارکتینگها، کپی رایترهای تبلیغاتی و تیمهای فروش دارای اهمیت ویژه‌ی است چون با ترویج و تشکیل زبان مثبتی برای برند یک شرکت می‌تواند  خود را از دیگر رقبایش متمایز کند و حتی در ذهن مردم یک ارتباط عمیق با محصولاش به وسیله‌ی عبارتهای خاص و کلمات ایجاد نماید.

1- لحن برند می‌تواند  شما را از دیگران متمایز کند

وقتی شما بتوانید لحنی را بکار ببرید که با دیگران متفاوت باشد به نوعی قابل تشخیص و منحصر به فرد خواهد بود. ممکن است که شما فکر کنید برای بکار گیری این نکات راه سختی را باید طی کنید ولی اگر ک‌می‌دقت کنید شما روزانه ممکن است آن‌ها را بکار ببرید. همه‌ی ما در گفتارها و نوشتارهایمان به شیوه‌ی خودمان از لحنی استفاده می‌کنیم.

البته گویش و فرهنگ در بکار بردن لحن مناسب بسیار مهم است ولی به هر حال ما در بیان جملات خودمان از اصطلاحات، سرعت و تکیه کلام‌مان استفاده می‌کنیم.

 2- لحن برند نشان‌گر هویت مدیران برند است

دقت داشته باشید تنها خدمات یا محصولاتی که یک شرکت ارائه می‌دهد مهم نیست بلکه هویتشان نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. لحن برند می‌تواند  نمایانگر ارزش و شخصیت آن باشد و همچنین در روح آن نفود کند. لحن برند می‌تواند  نشانگر افراد پشت صحنه و میزان دخیل بودن آنها را نیز نشان بدهد و هر چیزی مثل علاقه و نفرت و … را که بخواهند به مردم نشان بدهند را نمایان کند.

3- اعتمادسازی با لحن برند

برند شما می‌تواند  از ادبیات مشتری در نوشته‌های خود استفاده کند تا ساده تر به مشتری برسد و با آنها ارتباط برقرار نماید. لحن برند در اعتماد‌سازی مشتری نقش مه‌می‌دارد چرا که مشتریان زمانی که با یک موضوع آشنایی دشته باشد راحت‌تر می‌تواند  اعتماد کند و البته در کنار شما بودن نیز احساس لذت بخشی را خواهند داشت.

4- می‌توانید با لحن خود دیگران را متقاعد کنید

ساده‌تر تعریف این است که شما ‌می‌توانید با لحنی که دارید دیگران را متقاعد کنید. شما با استفاده از ادبیاتی که در گفتارهای خود بکار می‌برید در اصل یک ذهنیت مثبت یا منفی را در ذهن مشتریان به وجود می‌آورید. شما در اکثر اوقات با حرفهایتان یک حس را به طرف مقابل انتقال ‌می‌دهید‌.

‌می‌توان نتیجه گرفت که لحنی به عنوان لحن موثر و موفقیت آمیز شناخته می‌شود که مشتری متوجه وجود آن نشود. هدف ما این نیست که مشتری پس از اینکه نوشته‌مان را مطالعه کرد ما را تحسین کند بلکه باید محتوا به نوعی باشد که ما در ذهن مشتری ماندگاری شویم و به بزرگی کسب و کارمان پی ببرد.

راهکار شناسایی لحن برند

جهت بهینه کردن کاربرد لحن برند باید صدای برند خودتان را بخوبی شناسایی کنید. لذا نیاز است که به چندین سوال جواب بدهید تا به‌نتیجه درست برسید:

  1. برند شما جز برندهای جدی است یا شوخ طبع؟
  2. برندتان رسمی ‌است یا خودمانی؟
  3. برندتان بی پروا یا مودبانه است؟
  4. برندتان منطقی است یا پر شور؟

در صورتی که به سوالات فوق بتوانید پاسخ دهید براحتی توانسته‌اید لحن برندتان را شناسایی نمایید.

شناسایی لغات معرف برند

در صورت تمایل به موفقیت، باید به خاطر داشته باشید اولین چیزی که منجر می‌شود تا شما برای برندتان زبانی خاص را ایجاد کنید، شناسایی لغات می‌باشد که جز قوانین برندینگ به شمار می‌رود که قصد تصاحب آن را داشته‌اید. شما باید با توجه به کلماتی این لغات را انتخاب کنید که بتوانند به بهترین شکل ممکن شخصیت برند شما را نشان بدهند. لغاتی که جایگذاری آنها در جملات مختلف راحت باشد و همچنین انعطاف‌پذیر باشند.

زمانی ‌برند شما شکست ناپذیر می شود که جایگذاری و ترکیب دایره لغات و لحن بیان اختصاصی برندتان در پیام‌های ارتباطی هویدا باشد. این موارد باید به هر طریقی به برند شما ارتباط داشته باشند. حتی همه‌ی ارتباط‌های داخل سازمانی جزی از قوانین برندینگ می‌باشند. پس تا وقتی که زبان برندتان را ارزیابی می‌کنید باید در مورد لغاتی که قصد تصاحبشان را دارید تصمیم بگیرید. شاید این پرسه زمانبر و طولانی باشد پس همین حالا دست بکار شوید. این پروسه به هزینه‌ی زیادی نیاز ندارد. حتی می تواند برای شما به‌عنوان یک تبلیغ رایگان و همیشگی در فرهنگ دهخدا تبدیل گردد که جز فواید برندینگ به شمار می‌رود.

همان‌طور که اشاره کرده‌ایم شما با لحن برندتان ‌می‌توانید اعتماد سازی را ایجاد کنید که قطعا نقش مهمی‌در فروش و موفقیت‌تان داشته است. برای تولید محتوایات بهتر و با کیفیت‌تر پست « چگونه می‌توانیم محتوایات مناسب و با کیفیت تهیه کنیم؟.

فهرست